Osmancık Muhtarlar Derneği

                                          

Saat
BEYOĞLU

Osmancık'ta 7 bin yıllık geçmişe sahip Kandiber Kalesi'ndeki ikinci etap restorasyon çalışmaları kapsamında tarihi surlar onarılacak.

Osmancık Belediyesi tarafından hazırlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü bünyesindeki Anıtlar Yüksek Kurulunca onaylanan restorasyon projesinin ikinci etabının 9 Eylül’de ihale edileceği bildirildi.

Osmancık Belediye Başkanı Hamza Karataş, 7 bin yıllık bir geçmişi bulunan kalenin günümüze kalan surlarının Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) desteği ile restore edileceğini söyledi.

Çalışmaların sona ermesiyle ilçe turizmine önemli bir kazanım sağlanacağını ifade eden Karataş, "Osmancık Kalesinin restorasyon projesinin ikinci etabı kapsamında günümüze kadar çok azı korunabilmiş olan tarihi surların aslına uygun olarak onarılmasını amaçlıyoruz. Şehrimiz için önemli bir potansiyel olan Osmancık Kalesi surların da onarılmasıyla turizm için önemli bir kazanım haline gelecektir." diye konuştu.

AYLIK 5 BİN KİŞİ ZİYARET EDİYOR

Restorasyon projesinin ilk etabında yürüyüş yollarının onarılarak kalenin ziyarete açıldığını belirten Karataş şu ifadeleri kullandı:

“Restorasyonun ilk etabı 2015 yılı sonunda tamamlandı. İlk etapta yürüyüş yolları ve seyir terasları yapıldı. Tarihi kale, şehrin her tarafından gece de görülebilecek şekilde aydınlatıldı. Ziyarete açıldığı Ocak ayından itibaren aylık ortalama 5 bin ziyaret gerçekleşti. Surların da onarılmasıyla bu sayının artmasını ve yabancı turistlerin de şehrimize ilgi göstermesini bekliyoruz”
1340 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414
Hava Durumu
Gazeteler

Üyelik Girişi
DEMİR PARK İSKENDER