Osmancık Muhtarlar Derneği

                                          

Saat
BEYOĞLU

Yöresel Halk Ozanları Çorum'un Osmancık ilçesi Çampınar Köyü'nde yapılan aşıklar şöleninde buluştu.

 

Çampınar Köyü Cem evi babası Ali Görmez  ile Çampınar Köyü muhtarlığı tarafından  düzenlenen Geleneksel Aşıklar Şöleni, Çampınar Köyü Parkında gerçekleştirildi.Aşıklar Şölenini CHP Osmancık ilçe Başkanı Sadık Eker ile CHP Osmancık ilçe yönetim kurulu üyeleri Kadir Buldu, Hüseyin Erdemir, AKP Osmancık il genel meclisi üyesi Mehmet Özüdoğru, Eğitim Sen Osmancık İlçe temsilcisi Yüksel Atalay, Eğitimci yazar Salim Savcı, çevre il ve ilçelerden gelen misafirler ve vatandaşlar izledi.

 Programda konuşan Çampınar Köyü muhtarı Mustafa Eker, Çevre il ve ilçelerden gelen âşıklara (Halk Ozanlarına), Osmancık’tan gelen misafir ve katılımcılara hoş geldiniz diyerek başladı konuşmalarına, programa katılarak davetlerine icabet eden tüm âşıklara, halk ozanlarına ve misafirlere teşekkür ettiğini belirterek halk geleneğinin gençlere sevdirilmesi ve genç nesillere aktarılması gerektiğini belirtti. Aşıklar buluşması geleneğini yaşatmanın Türk kültürünü yaşatmak anlamına geldiğini dile getiren Muhtar Eker sizleri aşıklarımızla baş başa bırakıyorum. Dedi.

 Yapılan konuşmaların ardından halk ozanları sahne aldı. İlk olarak Çampınar köyünden Bayram Görmez,ardından Gümüşhacıköy Kırca’dan Hüseyin Zeytünlü, sırayla Merzifon’dan Hamza Bekdaş, Merzifon’dan Aydın Öztürk, Veli Çal, Çampınar’dan Veli Saimil, Kumbaba’ dan Satılmış Akdaş ve Ali Deliktaş ile  Osmancık Baltacı Mehmet Paşa’dan Küçük Ozan Uğur Sarı, atışmalar ve söyledikleri eserlerle şölene katılanlara müzik ziyafeti sundular. Yöremiz ve komşu il ve ilçelerden gelen halk ozanları, hem çaldı hem de söylediler. Araya Çorum Semah ekibinin gösterileri girdi. Yapılan müzik eşliğindeki figür ve hareketler görenleri hayretler içerisinde bırakarak işte semah bu dedirttiler.  Yaklaşık 3 saatlik programda saz ve sözleriyle izleyenlere keyifli saatler yaşattılar.

 Programın sonunda katılımcılara yemek ikramında bulunuldu. Yemek olarak et kavurma, pilav ve ayran verildi.

 Yorum Yaz - Arşiv   2390 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.74904.7681
Euro5.47955.5014
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 27° 15°
Gazeteler

Üyelik Girişi
DEMİR PARK İSKENDER